Z ŻYCIA NASZEGO PRZEDSZKOLA 

ROK SZKOLNY 2018/2019

 

 

 

 

Z ŻYCIA NASZEGO PRZEDSZKOLA 

ROK SZKOLNY 2017/2018

 

 OLIMPIADA PRZEDSZKOLAKÓW

W dniu 13 czerwca dzieci wzięły udział w VIII Olimpiadzie Przedszkolaków przygotowanej przez Panią Renatę Zuber z PPKS w Bielsku-Białej. Dzieci brały udział w zawodach sportowych, z którymi przedszkolaki świetnie sobie radziły. Po zakończonej Olimpiadzie na dzieci czekały kolejne atrakcje tj. klaun z bańkami mydlanymi; duże „miłe pluszowe pieski”, które zabawiały nasze przedszkolaki. Były słodkości oraz kolorowe balony. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom, koszulkę oraz ciastka.


PRZEJAZD CIUCHCIĄ BESKIDZKĄ

W dniu 7 czerwca na dzieci czekała kolejna atrakcja – przejazd Ciuchcią Beskidzką. Przedszkolaki z niecierpliwością czekały na zapowiedzianą niespodziankę. Piękne widoki, wiosenna pogoda i dobre humory sprawiły, że przejazd ciuchcią był wspaniały!


Poznajemy zawody

W ramach współpracy ze środowiskiem przedszkolnym w miesiącu kwietniu zorganizowaliśmy spotkanie z przedstawicielami różnych zawodów spośród Rodziców naszych przedszkolaków. Zagościli w naszym przedszkolu: radca prawny, lekarz pediatra, asystentka stomatologiczna, taksówkarz. Dzieci miały okazję poznać poszczególne zawody. Dziękujemy Rodzicom za poświęcenie czasu i miłe spotkania.

Spotkanie z lekarzem pediatrą

Spotkanie z asystentką stomatologiczną

Spotkanie z taksówkarzem

Spotkanie z radcą prawnym

Spotkanie z pracownikiem kolei

   Palma Wielkanocna

W dniu 23 marca w naszym Przedszkolu, jak co roku dzieci wraz z nauczycielkami przygotowały wielkanocne palmy. Przedszkolaki były bardzo zaangażowane, z wielką pomysłowością podeszły do wykonywanego zadania. Efektem ich pracy są dwie piękne, kolorowe palmy, które wszystkim bardzo się podobają.

Palma Wielkanocna przygotowywana przez dzieci z oddziału przedszkolnego w SP 28.

Warsztaty plastyczne

W dniu 21 marca przedszkolaki z grupy IX wzięły udział w warsztatach plastycznych, prowadzonych przez absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych. Podczas warsztatów dzieci miały okazję do rozmowy i podziwiania wytworów pracy artystki, która zaprezentowała im m.in. obrazy przedstawiające krajobrazy, martwą naturę, postacie ludzkie. Prace wywołały wiele miłych wrażeń i doznań, co z kolei skłoniło dzieci do podjęcia własnych działań. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem i zapałem malowały piękne prace na płótnie.


Pierwszy dzień wiosny

Wiosna jest najbardziej oczekiwaną porą roku przez wszystkie dzieci. Srogie mrozy i opady śniegu wreszcie odchodzą w zapomnienie, a cała przyroda budzi się do życia. W dniu 21 marca w pierwszy dzień wiosny wykonana przez dzieci z grupy VIII Marzanna wyruszyła wraz z dziećmi z przedszkola do pobliskiego strumyka. Zebrane wokół "Słomianej panny" dzieci donośnymi okrzykami  oraz grając na instrumentach pożegnały zimę i przywitały nową porę roku wiosnę. Mamy nadzieję, żę wiosna posłucha przedszkolaków i zostanie razem z nami. 

 

"Tygrysek Pietrek"

W dniu 19 marca przedszkolaki z grupy I, II, III, IV oraz V były w Teatrze Banialuka w Bielsku- Białej, gdzie obejrzały spektakl pt. " Tygrysek Pietrek". Dzieci z zaciekawieniem i zaangażowaniem śledziły przygody małego Tygryska, który nieudolnie poszukiwał odwagi. Na swojej drodze spotkał m.in. przebiegłego krokodyla i złośliwe małpy, dzikich Indian i chytrych kowboi.  Gdy powrócił z nieudanej wyprawy po odwagę, dowiedział się, że jego mama zachorowała. Nie zważając na burzę, ulewę, ciemność i pioruny mały Tygrysek udał się w niebezpieczną podróż przez góry, by wezwać lekarza do chorej mamy. Ten, wymagający wielkiej odwagi czyn zostaje nagrodzony – Tygrysek staje się odważny.Pietrek nauczył się, że łatwo być odważnym, gdy myśli się o innych a nie o sobie.

Przedstawienie bardzo się podobało o czym świadczyły rozmowy z nauczycielkami i wykonane przez dzieci prace plastyczne. 

 


"Przygody technoludka"

W dniu 16 marca 2018 w oddziałach przedszkolnych w Szkole Podstawowej nr 28 gościliśmy aktorów z teatru Arkadia z Krakowa z przedstawieniem "Przygody technoludka".

Bajka opowiada o losach Technoludka, który nowinki technologiczne takie jak tablet, komórkę przekładał nad kontakty z ludźmi. Podczas całej przygody Technoludek poznał, że w życiu ważna jest przyjaźń. Tytułowy bohater przypomniał przedszkolakom, że zdobycze techniki są ważne, ale nigdy nie należy zapomnieć o drugim człowieku.

 Smacznego, proszę Wilka

W dniu 7marca dzieci z oddziałów w Szkole Podstawowej nr 28  pojechały do Teatru Lalek Banialuka na przedstawienie pt. "Smacznego, proszę Wilka" w reżyserii Marty Guśniowskiej. 

Zagubiony Zajączek, wędrując po lesie w poszukiwaniu taty naiwnie wkroczył do chatki Wilka. Wilk ten właśnie chciał pożegnać się z życiem i chyba tylko dlatego, wbrew własnej naturze i pradawnym instynktom, zamiast bez namysłu schrupać Zajączka postanowił się nim zaopiekować. Ten zaskakujący zwrot akcji dał początek niezwykłej podróży i niecodziennej przyjaźni.

Precyzyjnie wykonane lalki ożywają za sprawą sprawnej animacji aktorów. W tym bajkowym świecie zły Wilk nieoczekiwanie pokazuje swoją dobrą stronę, a jednocześnie oswaja młodych widzów z trudnym tematem śmierci. Przedstawienie bardzo podobało się dzieciom i wciąż jest mile wspominane. Pod koniec przedstawienia dzieci mogły porozmawiać z aktorem.

 

 

 Dzień Kobiet

8 marca to wyjątkowy dzień - swoje święto obchodzą wszystkie kobiety.  Przedszkolaki wraz z nauczycielkami z oddziału w Szkole Podstawowej nr 28 przygotowały niespodzianki dla Pań.

Chłopcy wręczyli upominki Pani Dyrektor Szkoły, paniom w sekretariacie, nauczycielkom, paniom woźnym oraz paniom pracującym w kuchni. Prezenty bardzo się podobały, wywołały wiele uśmiechów i pozytywnych emocji.Nowe szaty króla

W dniu 19 lutego dzieci z grupy 6, 7, 8 i 9 uczestniczyły w musicalu pt. ,,Nowe szaty króla" w Bielskim Centrum Kultury w Bielsku-Białej. "Nowe szaty króla" są sceniczną adaptacją baśni Hansa Christiana Andersena. Główny bohater próbując nadążyć za modą zapomina o tym, co naprawdę jest ważne. Jedną z jego zachcianek jest udomowiona lama, która towarzyszy mu podczas kolejnych przygód. Lama jest błyskotliwa i inteligentna potrafi komentować wydarzenia w żartobliwy i dowcipny sposób. Niestety wciąż jest ignorowana i lekceważona ze względu na swój wygląd, przez co losy króla toczą się nieco inaczej, niż by chciał. Nowe szaty króla to fascynujący musical, w którym wiele momentów zachęcało dzieci do wspólnej zabawy, oferując przy tym doskonałą rozrywkę. Śledząc losy rozkapryszonego króla i jego wiernej śmiesznej lamy, mali widzowie dowiedzieli, że o wartości człowieka nie decyduje ani zasobność portfela, ani metka przy ubraniu, ale to w jaki sposób traktujemy innego człowieka.

Przygody Technoludka

W poniedziałek 19 lutego gościliśmy w naszym przedszkolu aktorów z Krakowa, którzy zaprezentowali dzieciom przedstawienie pt. „Przygody Technoludka”.  Podczas teatrzyku dzieci dowiedziały się w jaki sposób można miło i przyjemnie spędzać wolny czas, nie korzystając z telewizora, telefonu, laptopa czy komputera. Przedszkolaki w skupieniu słuchały aktorów, były zainteresowane przedstawieniem, chętnie odpowiadały na zadawane pytania. „Przygody Technoludka” na pewno długo będą wspominane przez dzieci.


 

 

POCZTA WALENTYNKOWA

14 lutego w naszym przedszkolu odbył się Walentynkowy Dzień Życzliwości. Dzień Świętego Walentego obchodzony jest na całym świecie jako święto miłości. Również w naszym przedszkolu dzień upłynął na wzajemnym okazywaniu sobie życzliwości, dobroci i przyjaźni.  Dzieci wspólnie z rodzicami przygotowały walentynkowe kartki dla wybranego przez siebie kolegi lub kokleżanki.

 


Bal karnawałowy

We wtorek 13 lutego w naszym  przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy. Dzieci w pięknych, kolorowych stroje z chęcią brały udział w zabawach  i konkursach zorganizowanych przez nauczycielki poszczególnych grup. Skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała wszystkie przedszkolaki do tańca.


"Biały dzień"

W dniu 5 stycznia 2018 roku w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste powitanie zimy – pory roku, którą bardzo lubią przedszkolaki. W tym dniu dzieci jak i panie były ubrane na biało. Nie zabrakło wesołych zabaw, konkursów oraz niespodzianek. To był bardzo wesoły dzień.


Zajęcia otwarte dla rodziców

W  dniu 19 grudnia odbyły się zajęcia otwarte  pt.: „W pierniczkowym świecie” dla rodziców dzieci z grupy III. Przedszkolaki rozwiązywały świąteczne zagadki, brały udział w zabawach matematycznych. Wspólnie z rodzicami dekorowały pierniczki. Wszyscy bardzo zaangażowali się w pracę. Pierniczki były pięknie udekorowane. Całe spotkanie uświetniły śpiewem kolędy "Świeć gwiazdeczko mała świeć".


W dniu 13 grudnia odbyły się zajęcia otwarte  pt.: „Piernikowe zabawy” dla rodziców dzieci z grupy IV. Przedszkolaki uczestniczyły w zabawach matematycznych, ruchowych a także miały możliwość pokazać swoim rodzicom jak radzą sobie z językiem angielskim. Na koniec wraz ze swoimi rodzicami dzieci ozdabiały pierniczki. Wszystkie wyglądały bardzo apetycznie.


Spotkanie ze Strażą Miejską

W dniu 30 listopada 2017r.  gościliśmy przedstawicieli Straży Miejskiej z Bielska-Białej. Podczas tego spotkania dzieci zostały zapoznane z pracą Strażnika Miejskiego. Przedszkolaki mogły wykazać się wiedzą na temat bezpieczeństwa na drodze. Strażnicy Miejscy z ogromną przyjemnością i z wielkim zaangażowaniem opowiadali o swojej pracy, zaś dzieci z ciekawością ich słuchały.


 Bal andrzejkowy

W dniu 23 listopada w naszym przedszkolu odbył się Bal Andrzejkowy. Był to dzień pełen  wesołej zabawy, tanecznych konkursów oraz słodkich poczęstunków. Piękne, kolorowe stroje dzieci sprawiły, że bal był niezwykle magiczny. Przedszkolaki na pewno długo będą go wspominać.Oddział przedszkolny w SP 28

Zdrowe odżywianie

W dniu 15 listopada 2017 roku dzieci uczestniczyły w przedstawieniu teatralnym w wykonaniu aktorów z Krakowa pt.: „Radek niejadek”. Dzieci z grup młodszych bardzo przeżywały występ, zaś grupy starsze wspólnie z aktorami wyciągały wnioski „Czy warto zdrowo się odżywiać?”. Przedstawienie było interesujące i podobało się dzieciom.

Kolejnym etapem realizacji tematu o zdrowym odżywianiu było pieczenie pizzy. Dzieci z nauczycielkami w poszczególnych grupach przygotowywały ciasto, formowały pizzę oraz nakładały składniki: ser, paprykę, szynkę, sos pomidorowy. W ramach podwieczorku dzieci degustowały upieczoną pizzę. Ale była "pyszna"!!!!

 

Grupa V ponadto wspólnie z  nauczycielką przygotowała domowy chleb, którym dzieci zajadały się ze smakiem.

Spotkanie z Panem Policjantem

W dniu 21 września dzieci 5 i 6 -letnie brały udział w spotkaniu z policjantem z Komisariatu Policji w Bielsku-Białej. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pan policjant przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię oraz wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad gościa. Na zakończenie wizyty przedszkolaki wręczyły Panu policjantowi podziękowanie.

 

 

 Wycieczka dzieci 5-6 letnich do centrum miasta Bielska-Białej,  zwiedzanie Zamku Sułkowskich

W dniu 4 października dzieci zwiedziły swoje rodzinne miasto Bielsko - Biała, które jest jednym z najpiękniejszych miast na Podbeskidziu. Dzieci w tym dniu zobaczyły :

  • wspaniałe zabytki muzeum mieszczące się w Zamku Sułkowskich, zlokalizowane na Wzgórzu Miejskim, które jest jednym z najstarszych budynków Bielska - Białej,

  • starówkę i jej najbardziej malowniczą ulicę Podcienie, ukazującą architekturę społeczeństwa rzemieślniczo - mieszczańskiego od połowy XVII wieku

  • Katedra św. Mikołaja, kościół rzymsko - katolicki, pierwotnie budowla gotycka, we wnętrzu dzieci zobaczyły ołtarz w formie tryptyku z wizerunkiem św. Mikołaja oraz secesyjne witraże z 1912 r.

  • na zakończenie wycieczki dzieci zwiedziły zbiory w bibliotece Książnicy Beskidzkiej

 

Z ŻYCIA NASZEGO PRZEDSZKOLA 

ROK SZKOLNY 2016/2017

MUSICAL ,,O KOCIE W BUTACH PRZY WESOŁYCH NUTACH" 

 

"...Wiara czyni cuda- już dobrze to wiecie,

a miłość uskrzydla najpiękniej na świecie …"

Oto jeden z morałów wynikających z barwnego musicalu "O Kocie w butach przy wesołych nutach", przygotowanego przez Teatr Moich Marzeń z Chorzowa, w Bielskim Centrum Kultury.  Dzieci z grup starszych 5  i 6 - letnich w dniu 7 października 2016 roku obejrzały musical , który dostarczył dzieciom wspaniałych emocji, radości i uśmiechu, jednocześnie zachęcając najmłodszych widzów do aktywnego uczestnictwa i przeżywania barwnego musicalu.

Był to dla dzieci wspaniały dzień, szkoda że tak szybko minął.

 

 

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada już od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś świętował swoje setne urodziny. Pierwsza pluszowa zabawka powstała bowiem w 1902 roku w Nowym Jorku, a na cześć prezydenta USA Teodora Roosevelta ( który podczas jednego z polowań nie zgodził się na zastrzelenie młodego niedźwiadka) została nazwana ,,Teddy's Bear". Obecnie pluszowe misie są jedynymi z najpopularniejszych zabawek na świecie.

W dniu 18 listopada wszystkie dzieci z naszego przedszkola uroczyście obchodziły wraz z nauczycielkami Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi misiami. Dzieci oglądały przedstawienie w wykonaniu nauczycielek, wspólnie śpiewały znaną piosenkę ,,Jadą, jadą misie", brały również udział w rozwiązywaniu zagadek oraz w zabawach muzyczno - ruchowych. W nagrodę za wspaniałą wspólną zabawę  wszystkie dzieci otrzymały dyplom i słodkiego misia.

Kochany "MISIU" DO ZOBACZENIA ZA ROK !!!

 


 

 

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE ,,KOZUCHA KŁAMCZUCHA"

 

W dniu 23. 11. 2016r. odbyło się  przedstawienie w wykonaniu aktorów pt.: ,,Kozucha Kłamczucha", która jest klasyką polskiej literatury. Było to przedstawienie na motywach utworu Janiny Porazińskiej zrealizowane w formie zabawowej - opowieści o niesfornej Kózce.Dzieci były zaangażowane i razem z aktorami przeżywały ten wesoły spektakl, z którego wypływa cenny morał :  prawdomównoścć, umiejętność wybaczania i prawdziwa przyjaźń - to wspaniały skarb .


 

 

 

 

 

 

 

 

ZABAWA ANDRZEJKOWA

 W wigilię świętego Andrzeja, tradycyjnie odprawiane są ,,Andrzejki". Dawniej był to wieczór wróżb i magii, przeznaczony wyłącznie dla niezamężnych dziewcząt. Dziewczęta z wróżb przepowiadały sobie przyszłość i wierzyły, że przepowiednie się sprawdzą. Z czasem wieczory andrzejkowe przybrały charakter hucznych i wesołych zabaw, w których uczestniczyli wszyscy, bez względu na płeć czy wiek.

W naszym przedszkolu Andrzejki obchodziliśmy 24 listopada 2016 r. Zabawom andrzejkowym towarzyszyły wróżby, lanie woskiem oraz konkursy przygotowane przez nauczycielki . Wesołe zabawy i tańce przy współczesnej muzyce - to najważniejszy element wspólnej zabawy .

Szkoda że Andrzejki są raz w roku!!!


ZABAWA ANDRZEJKOWA W DOMU PARAFIALNYM W HAŁCNOWIE DLA GRUPY 6 I GRUPY 7


 

 

ZABAWA ANDRZEJKOWA W PRZEDSZKOLU DLA GRUPY 1, 2, 3, 4 ORAZ DLA GRUPY 5

 

 


 BAL KARNAWAŁOWY - jak karnawał to karnawał wszyscy bawmy się wesoło !!!

 

Od Trzech Króli po ostatki, wszędzie bale i prywatki, piękne stroje, kolorowe maski, śpiewy, tańce i oklaski. Wszyscy bawią się wspaniale, jak co roku w karnawale. 

W dniu 9 lutego 2017r. w przedszkolu pojawiły się kolorowe i bajkowe postacie. Na sali podczas pląsów robiło się gorąco. Wszyscy bawili się wesoło przy dźwiękach znanych przebojów dziecięcych. Nie brakło również słodyczy, którymi rodzice obdarzyli swoje pociechy.

Tańcom i zabawom nie było końca. Czekamy na kolejny karnawał !!!

 
 


 WALENTYNKI

 

Dzień zakochanych czyli Walentynki, to święto obchodzone 14 lutego. W naszym przedszkolu w tym szczególnym dniu obchodzony był DZIEŃ KOLORU CZERWONEGO. Dzień 14 lutego stał się okazją do obdarowywania się nawzajem drobnymi upominkami. Dzieci wykonywały seduszka i laurki dla swioch sympatii i lubianych osób.

Wszystkiego najlepszego z zokazji WALENTYNEK życzą wszyscy poracownicy przedszkola !!!

 


 

 

 

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE ,,PRZYJAŹŃ TO SKARB"

 

W dniu 21.02.2017 r. dzieci obejrzały w Przedszkolu przedstawienie teatralne pt.: ,,Przyjaźń to skarb", w wykonaniu grupy artystycznej ARKADIA. Dzieci razem ze zwierzętami zamieszkującymi las wyruszyły na poszukiwanie skarbu! Po drodze czekały na nie wiele przygód i wyzwań, żeby odnaleźć prawdziwy skarb. Dzieci wspólnie z leśnymi zwierzętami rozwiązywały zagadki, śpiewały piosenki oraz brały udział  zabawach, które prowdzili aktorzy. Po przedstawieniu dzieci w poszczególnych grupach wyrażały swoje przeżycia w pięknych rysunkach.

Przedstawienie bardzo się dziecim podobało!!!

 


 

 


WYJAZD DO TEATRU BANIALUKA W BIELSKU-BIAŁEJ NA PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE ,,O RYCERZU BEZ KONIA"

W dniu 22.02. 2017 r. dzieci uczestniczyły w przedstawieniu teatralnym pt:"Baśń o  Rycerzu bez konia" Marty Guśniowskiej w reżyserii Janusza Ryla-Krystianowskiego. Było to dowcipne i wciągające widowisko familijne, opowiadające o przygodzie rycerza bez konia i koniu bez rycerza, którzy szukali siebie nawzajem. Obok tytułowych bohaterów w przedstawieniu pojawią się: uwięziona w wieży królewna, źli rozbójnicy, czarodziejka z magiczną kulą i straszny smok. Dzieci były zafascynowane i w wielkim skupieniu oglądały przedstawienie.Zdajemy sobie sprawę, że kontakt z żywym aktotrm dostarcza dzieciom niezapomnianych wrażeń. Była to  opowieść z morałem, że marzenia się spełniają, jeżeli tylko nie przestajemy w nie wierzyć.

 

 

 

 

SPOTKANIE Z ILUZJONISTĄ

 

W dniu 14 marca przedszkolaki uczestniczyły w magicznym spektaklu z p. Krystianem Bączyńskim. Miały okazję obejrzeć magiczne sztuczki. Iluzjonista wykonał magiczne triki z piłkami i chustkami. Występ ubarwiony był solidną dawką humoru. Przedszkolaki z zapartym tchem obserwowały przedstawienie, jak również miały możliwość pomagać iluzjoniście w sztuczkach. Dzieci odbyły wspaniałą podróż do świata magii i czarów oraz przekonały się, że czary naprawdę istnieją. Miały okazję same doświadczyć "czarowania".

 

 

 

 

 21 MARZEC - PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

W pierwszy dzień wiosny w naszym przedszkolu wiąże się z różnymi zwyczajami. Jednym z nich jest przywitanie wiosny w różnych odcieniach zieleni. Wszystkie dzieci w tym szczególnym dniu ubrane były w kolorze zielonym. Kolejnym zwyczajem naszego przedszkola jest topienie marzanny, czyli kukły która ma symbolizować zimę, oraz nadejście kalendarzowej wiosny.

 

 

 

ZAJĘCIA EDUKACYJNE PROWADZONE PRZEZ STRAŻ MIEJSKĄ

 

W dniu 25.03. 2017 r. odwiedzili nasze przedszkole funkcjonariusze Referatu ds. Ochrony Środowiska i Profilaktyki, którzy w ramach pogadanki, prelekcji oraz zabaw tematycznych przypomnieli naszym przedszkolakom o bezpiecznym zachowaniu się na drodze i w pobliżu niej, jak ochronić się  przed atakiem agresywnego psa, oraz jak dbać o nasze środowisko, aby lepiej nam się w nim  żyło.

 

 

 

ŻYJ Z PRZYRODĄ W ZGODZIE

 

W dniu 27.03.2017r. dzieci z grupy 5 wykonały przedstawienie teatralne dla przedszkolaków pt.: Żyj z przyrodą w zgodzie, przygotowane pod kierunkiem p. Agaty Kubiczek. Celem przedstawienia było wpajanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego.

 

 

WYCIECZKA DO CHLEBOEWJ CHATY W BRENNEJ


W dniu 29.05.2017 r. odbyła się wycieczka do CHLEBOWEJ CHATY, dzieci zapoznane zostały z okruchem tradycji i życiem naszych przodków z 50 - 100 lat temu. Omówiona została procedura pozyskiwania miodu oraz pokaz sprzętu pasiecznego i cieklawostki z życia pszczół. Przedszkolaki zapoznane zostały z podstawowymi zbożami i ich zastosowaniem, dzieci próbowały młócić cepami, jak również mieliły zboża na żarnach i osiewały mąkę. Zaprezentowane zostały maszyny dawniej wykorzystywane przy uprawie i obróbce ziarna - ,,od ziarenka do bochenka". Dzieci mogły pobawić się na starych traktorach, wozach i maszynach. Na zakończenie zwiedzania dzieci lepiły własnoręcznie podpłomyki, które zostały upieczone degustowały je oraz chleb żytni z masłem, miodem lub smalcem z ziołami według wyboru dzieci. Pod koniec wycieczki dzieci bawiły się na pobliskim placu zabaw, oraz dostały kiełbaski z herbatą.

 

 

 

 

ARCHIWUM

Z ŻYCIA NASZEGO PRZEDSZKOLA

ROK SZKOLNY 2015/2016

PRZEGLĄD PIEŚNI I PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ

W dniu 26 października 2015 roku, dzieci z grup Starszaki 1,2,3 wzięły udział w XVI Przeglądzie Pieśni i Piosenki Patriotycznej w Domu Kultury w Hałcnowie.


 

 

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE

W dniu 30 października 2015 roku, dzieci uczestniczyły w przedstawieniu teatralnym pt.: "Przygoda Bosmana" w wykonaniu aktorów z Teatru z Krakowa. Dzieci bardzo dobrze się bawiły, było wiele śmiechu. Jesteśmy pewni, że przedstawienie pozostanie w ich pamięci na długo.

 

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

W dniu 19 listopada 2016 roku obchodziliśmy uroczyste pasowanie na przedszkolaka. Grupa maluszków i średniaki 1 przygotowały występ artystyczny. Przedszkolaki pięknie recytowały wierszyki, śpiewały piosenki. Dzieci złożyły uroczyste przyrzeczenie i zostały przyjęte do grona przedszkolaków w obecności pani dyrektor, nauczycieli i rodziców. Każde dziecko otrzymało róg słodkości i pamiątkowy dyplom. Dzień ten, na pewno zostanie na długo w pamięci dzieci.


 DOŚWIADCZENIA I EKSPERYMENTY

W dniu 6 listopada 2015 roku dzieci po raz pierwszy wzięły udział w "Warsztatach i eksperymentach" organizowanych przez Unikids w Bielsku-Białej. Przeprowadzone doświadczenia przedstawiły dzieciom jakie właściwości ma suchy lód oraz do czego może być wykorzystany.  Dzieci  bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach wykonując przeróżne eksperymenty. Nasze przedszkolaki na pewno na długo zapamiętają przygodę z suchym lodem.


TURNIEJ MINI PIŁKI NOŻNEJ 

W dniu 8 listopada 2015 roku, reprezentanci Naszego Przedszkola wzięli udział w Turnieju Mini Piłki Nożnej, który odbył się na Hali Widowiskowo-Sportowej w Bielsku-Białej. Swoją wspaniałą grą mali piłkarze zajęli 2 miejsce.

Gratulujemy


PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK

W dniu 13 stycznia 2016 roku, dzieci z grup Średniaki 1,2 oraz Starszaki 1,2,3 wzięły udział w XVI Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Domu Kultury w Hałcnowie w którym zaprezentowało się 447 uczestników.

 DOŚWIADCZENIA I EKSPERYMENTY

W dniu 29 stycznia 2016 roku dzieci po raz drugi wzięły udział w "Warsztatach i eksperymentach" organizowanych przez Unikids w Bielsku-Białej. Dzieci z wielką niecierpliwością czekały na zajęcia. Podczas eksperymentów zadawały dużo pytań oraz z wielkim zaangażowaniem wykonywały doświadczenia.

ODWIEDZINY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 28

W dniu 8 lutego 2016 roku dzieci z grupy Motylki odwiedziły pobliską Szkołę Podstawową nr 28. Przedszkolaki poznały nauczycielkę z klasy pierwszej oraz dowiedziały się jak wyglądają sale lekcyjne, świetlica. Wzięły udział w lekcji pokazowej, samodzielnie mogły porównywać ciężar przedmiotów wykorzystując wagę. Kolejną atrakcją dla dzieci były zajęcia z wykorzystaniem chusty animacyjnej na sali gimnastycznej. Zajęcia dzieciom bardzo się podobały. Pobyt w szkole wywołał w nich pozytywne emocje.

W dniu 17 marca 2016 roku przedszkolaki ze wszystkich grup zaprosiły rodziców do wspólnej pracy nad palmą wielkanocną. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w pracę oraz za przyniesione ozdoby do dekoracji.

MIASTO DOBREJ ENERGII

W dniu 17 kwietnia 2016 roku dzieci uczestniczyły w zajęciach realizowanych w ramach projektu "Szanuj Energię, chroń klimat". Dzieci dowiedziały się jakie są odnawialne źródła energii, skąd się bierze energia a także jak ją oszczędzać. Wspólnymi siłami ułożyły duże eco-puzzle. Zadanie nie sprawiło dzieciom problemu, za to wywołało wiele uśmiechów na twarzy.SPOTKANIE Z PIŁKARZAMI TS PODBESKIDZIA

W dniu 22 kwietnia 2016 roku dzieci z grupy Starszaki 3 wzięły udział w spotkaniu z przedstawicielami bielskiej grupy piłkarskiej TS Podbeskidzie. Piłkarze odwiedzili Szkołę Podstawową nr 28. Dzieci miały możliwość zadawania pytań piłkarzom, mogły obejrzeć mini mecz piłki nożnej.  Dużą atrakcją dla przedszkolaków była maskotka grupy piłkarskiej PODBESKIDEK. Na zakończenie spotkania nauczycielki zrobiły dzieciom pamiątkowe zdjęcie z piłkarzami Bartłomiejem Koniecznym i Frakiem Adu Kwame. Każde dziecko dostało także plakat-tabelę wyników z autografami. Dzieci na pewno na długo zapamiętają spotkanie.

CZTERY ŻYWIOŁY

W dniu 22 kwietnia 2016 roku przedszkolaki wzięły udział w zajęciach podsumowujących cały tydzień na temat żywiołów. Każda z grup przygotowała prezentację jednego tematu: woda, powietrze, ziemia i ogień. Wszyscy wzięli udział w quizie sprawdzającym zdobytą wiedzę. Dzieci z dużym zaangażowaniem odpowiadały na pytania i bezbłędnie udzielały odpowiedzi.

Nasze przedszkole bierze udział w różnorodnych akcjach

1. "AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA".

Głównym celem akcji jest wzbogacanie i utrwalanie wiedzy dzieci, rodziców i nauczycieli dotyczące zdrowego odżywiania, wiedzy jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w domu i poza nim, jak zapobiegać chorobom, jak minimalizować ich skutki, jak dbać o odporność dzieci w okresie wzmożonej zapadalności na grypę i przeziębienia.

2. "MAMO, TATO, WOLĘ WODĘ".

W odpowiedzi na coraz bardziej narastający w polskim społeczeństwie problem jakim jest otyłość oraz nadwaga, nasze przedszkole postanowiło w sposób aktywny włączyć się w kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Głównym celem programu jest przede wszystkim promowanie właściwych nawyków żywieniowych, ze zwróceniem szczególnej uwagi na znaczeniu roli wody w diecie dziecka, jak również proekologicznych postaw i aktywności fizycznej.

3. "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM"Akcja ma na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom. Jest to czynność skuteczna, tania, wspomagająca wszechstronny rozwój dziecka (psychiczny, umysłowy, społeczny, moralny), a także budująca wewnętrzne zasoby dziecka tj. kompetencje emocjonalne, intelektualne.

W dniu 4 grudnia, grupę Smerfów odwiedził specjalny gość. Mama jednego z naszych przedszkolaków, która przeczytała dzieciom bajkę o Świątecznej Choince. Dzieci w dużym skupieniu słuchały czytanego opowiadania, z zaangażowaniem odpowiadały na pytania po wysłuchanej bajce. Smerfy były bardzo zadowolone ze spotkania i z niecierpliwością czekają na kolejnego gościa.

W marcu grupę żabek odwiedziła Pani Sylwia Stanclik, która urozmaiciła dzieciom czas czytając bajki. Przedszkolaki z ogromnym zaciekawieniem słuchały,  z zaangażowaniem odpowiadały na pytania do usłyszanego tekstu. Dzieci z cierpliwością czekają na kolejnego gościa.

 

 

CIUCHCIA BESKIDZKA


W dniu 7.06.2016r. dzieci wybrały się na przejażdżkę po okolicy Hałcnowa niespotykanym na co dzień pojazdem jakim jest ciuchcia. Był to dzień pełen wrażeń i radości.

 

 

 

 

WYCIECZKA

 

W dniu 17.06.2016r. odbyła się wycieczka do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu. Dzieci zwiedziły Aleje Bajek Bolka i Lolka, Kota w Butach, Królewny Śnieżki. Na rozległym terenie parku, na łonie przyrody żyjącej swoim rytmem dzieci podziwiały, karmiły i głaskały daniele. Dzieci widziały również świnki wietnamskie, ptaki drapieżne, sarny i inne zwierzęta.


Przedszkole Nr 43
w Bielsku-Białej
43-344 Bielsko-Biała
ul. Wyzwolenia 319

Tel: 816-64-59
pm43@mzo.bielsko.pl

NIP: 937-20-12-381
REGON: 072350451

Strona przedszkola na MZO

Piekarnia Rąba

Sklep Ogólnospożywczy
"Na Rogu" Bialsko-Biała

Konior Tomasz Szkółka Krzewów Ozdobnych

Zakład przetwórstwa mięsnego "Błachut"

Anapol P.H.U. Anatolia Koczur

Energo-system S.C. Paweł Konior i Mieczysław Pruchnik
Copyright 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: WebAwans.pl - Zaistniej w Sieci!